Aşık Veysel Şatıroğlu

Aşık Veysel Şatıroğlu Cumhuriyet dönemi halk saz şairlerindendir. doğ. 1894, Sivrialan köyü ölm. 21 Mart 1973, Sivrialan köyü. / Sivas.

Bir çiftçi ailesinin oğlu olan Veysel yedi yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı sonucu gözlerini kaybetti. Avunması için eline kırık bir saz verildi. Köye gelip giden gezici halk şairlerini merakla dinledi. Dinledikçe şiire ve müziğe duyarlılığı gelişti. Yöre aşıklarından Çarmıhlı Ali Ağadan saz dersi aldı. 1920’de annesini ve babasını da kaybedince saz ve şiir onun yoldaşı oldu. 1928’den sonra gezici şairliğe başladı. 1931’de katıldığı Halk Şairleri Bayramı’ndan sonra tanınmaya başladı. Cumhuriyetin onuncu yıl dönümünde şiir okumak için bir arkadaşının yedeğinde üç ay yaya yürüyerek Ankara’ya gitti. Şiirlerini orada söyledi. Sonra kahvelerde sazını çalıp koşmalarını okudu. Büyük kentleri dolaştı. Folklor ürünlerine değer veren aydınlarla tanıştı. İstanbul Radyosu’nda programlar yaptı. 1941’de Ahmet Kutsi Tecer’in ilgisiyle şiirleri Ülkü dergisinde yayımlanmaya başladı. 1942’den sonra Arifiye, Hasanoglan ve Çifteler köy enstitülerinde halk türküleri ve saz öğretmenliği yaptı. Doldurduğu plaklarla halkın severek dinlediği bir halk saz ozanı oldu. 1965’te TBMM tarafından Türk diline yaptığı hizmetler nedeniyle maaş bağlandı.

Halk şiir geleneğinin Cumhuriyet Dönemi’ndeki en güçlü temsilcisi sayılan Veysel aşk, doğa, toplumsal olaylar gibi temaları dile getirdi. Bilime ve ilerlemeye inanan demokrasiyi yücelten; yurt, doğa sevgisini öne alan şiirlerinde arı bir dil kullandı. Gözlerinin görmemesine karşın şiirleri aydınlık ve iyimser bir iç dünyayı yansıtıyordu.

Yaşamı Metin Erksan’ın yönettiği Karanlık Dünya adlı filme konu oldu.

ESERLERİ

Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1949), Aşık Veysel Hayatı ve Şiirleri (1963), Dostlar Beni Hatırlasın (Toplu şiirleri, Ümit Yaşar Oğuzcan tarafından yayına hazırlandı, 1970).

Yorum Yap