Bozkırın Tezenesi Neşet Usta Kimdir? Neşet Ertaş Anlatıyor

Bozkırın tezenesi, halk ozanı olan Neşet Ertaş anlatıyor biz dinliyoruz. Türküleriyle, sözleriyle aslında hep bir şeyler anlatıyor. En eğlenceli türkülerinde dahi insanlık dersi veriyor, Neşet usta. Neşet Ertaş halk ozanıdır birçok türkü yapmış ve çoğu şarkısının sözleri de kendisine ait olmuştur.

Neşet Ertaş

Neşet Ertaş’ı dinlemeyi bilmek lazım. Onun anlattığı sözleri kalbimizin en derininden dinlemeliyiz. Neşet Ertaş’ ancak öyle anlayabiliriz.Neşet Ertaş’ı anlamayı, onun güzel sözlerinden ve türkülerinden esinlenmeyi sağlayacak bilgileriyazımızda anlatacağız. Hadi bakalım herkesin gönlünü fetheden Neşet Ertaş hayatı nasıl yaşamış?

Neşet Ertaş Hayat Hikâyesi

Neşet Ertaş Kırşehir’de Çiçekdağı ilçesinde dünyaya gözlerini açmış. 1938 doğumlu olan Neşet Ertaş, abdallığın son temsilcilerindendir. Neşet Ertaş Kırşehir’den Kırıkkale’ye giderek 2 yıl civarında orada bulunmuştur. 1957 senesinde İstanbul’a giderek Şen Çalar Plağa ilk plağını seslendirmiştir. İlk plağında seslendirdiği türkü, Neden Garip Garip Ötersin Bülbül isimli türküsüdür.

Neşet Ertaş anlatıyor, hem de çok güzel anlatıyor ama umarım biz dinleyicileri de dinlemeyi onu anlamayı başarabiliriz. İlk plağı Muharrem Ertaş’a yani babasına aittir. Neşet Ertaş halk tarafından çok beğenilmiş ve 2 yıl boyunca İstanbul’da çalışmıştır. Daha sonraki yıllarda Ankara’ya giderek sahne hayatına devam etmiştir. 1962 senesinde İzmir’de askerliğini yapmış ve Ankara’da çalışmaya devam etmiştir.

Neşet Ertaş, Ankara’da sahne aldığı gazinoda Leyla isimli bir kız ile tanışır ve âşık olur. Bu aşka babası Muharrem Ertaş karşı çıkar. Leyla’nın ailelerine denk olmadığını, türkü söyleyen sahne alan bir kadın ile evlenmesine karşı durur. Ama Neşet babasının dediklerini dinlemez ve Leyla ile evlenir.Neşet Ertaş anlatıyor hala daha türküleri ile anlatır.

Uzun yıllar babası ile küs kalan Neşet Ertaş, küslük zamanlarında karşılıklı atışmalar yapar. Babası türkülerinde Neşet Ertaş’a ima ederken, Neşet Ertaş’ta babasına türkü sözleri ile cevap verir. Neşet Ertaş Leyla ile 7 yıl evli kalır ve bu evlilikten iki kız bir oğlan çocukları olur. 1970 senesine ayrıldıktan sonraki 1978 senesinde Neşet Ertaş türkü sanatını icra edemez hale gelir. Neşet Ertaş ömrü boyunca hep iyi bir sanatçı olur.

Neşet Ertaş’ın Hayatı

Alkol ve sigara tüketiminde bulunmaktan parmakları felç kalır. Almanya’ya kardeşinin yaşadığı yere giderek orada tedavisini gerçekleştirir. Epeyce uzun bir süre vatanından ırak kalır. 2000 senesinde memleketinin toprağına ayak basarak halk konseri verir. İzleyenleri ile orada buluşur ve izleyenleri yeniden mest eder. Neşet Ertaş anlatıyor der oradaki herkes, ardından biz de dinliyoruz diye eklerler.

Neset Ertas 2

Süleyman Demirel tarafından devlet sanatçılığı unvanı verilmek istenir. Ama Neşet Ertaş bunu bir ayrımcılık gibi gördüğünü ve kendisini halkın sanatçısı olarak ifade ettiğini dile getirir. Neşet Ertaş Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınır ve gerçekten bir yaşayan hazine kabul edilir. 2011 senesinde İTÜ Devlet Konservatuarı aracılığı ile fahri doktora ödülü verilir.

Bağlamadaki kendine ait tavrı ve müzik hayatı da ders olarak verilmiştir. Neşet Ertaş hayatı ve eserleri kitap şeklinde yayımlanır. Anlayacağınız Neşet Ertaş her seferinde derdini çok güzel anlatmıştır.

Neşet Ertaş Anlatıyor Gönül Dağı

Neşet Ertaş anlatıyor,bu seferde Gönül Dağı türküsü ile anlatıyor. Gönül Dağı dendiğinde belki de burada kastedilenin bir dağ, yükselti olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ama usta burada dağ kelimesini kızgın bir malzeme yardımı ile yapılan yanık anlamında kullanmaktadır. Gönlünün dağlandığını anlatmaktadır. Bu türküyü dinlediğimizde gönlümüzün dağlandığını hissediyoruz ya, işte anlamı da tam olarak bu şekildedir aslında.

Türküde “kalpten kalbe giden bir yol vardır, bilinmez“ sözünde, kalpten kalbe giden yolun Allah vasıtası ile gerçekleştiği söylenir. Gönülden gönle giden yolun da iki insanın birbirini sevdiğinde aralarında gönül bağının oluştuğunu dile getirilir. Aslında türkülerde söylenen sözler dikkatle dinlendiğinde, Neşet Ertaş’ı dinlemeyi öğrenmiş oluyoruz.

Neşet Ertaş Hayat Şiiri Sözleri

Neşet Ertaş anlatıyor bu seferde sözleri ile anlatıyor. Halk ozanı olan Neşet Ertaş sadece sanatçı, ozan, abdal değil aynı zamanda sözleriyle bilge, felsefi düşünürdür. Sözlerinden bazı örnekleri sizlerle paylaşacağız. Bu sözleri okurken gönül gözünüzü açık tutun ve öyle okuyun.

 • Özü gülmeyenin yüzü güler mi?
 • Can yakıp da kalp kırma. Senin de gül benzin solacak bir gün.
 • Biz doğduğumuzdan beri yoksulduk. Varlığı görmedik ki yoksulluktan şikâyet edelim.
 • Aşk biterse yorulur insan, ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler.
 • Bir de şu var; gönlünün eşini bulan garip değildir.
 • Mühür gözlüm, seni elden sakınırım kıskanırım.
 • Ağla sazım ağlanacak zamandır.
 • Gönül mecnun olmuş, çölde geziyor.
 • Denizi seyretmek gibidir bozkırda gökyüzünü seyretmek.
 • Uyku girmez gözüne, gönlü viran olanın.
Âşık Neşet Ertaş Türküleri

Neşet Ertaş anlatıyor tüm türkülerinde aslında bir destan anlatıyor. Neşet Ertaş eserlerinde bu zamana kadar hangi türküleri seslendirmiş sıralayacağız. Neşet Ertaş o kadar mütevazı bir kişiliğe sahiptir ki hiçbir zaman bu şarkıyı ben yazdım diye vurgulamamıştır. Albümleri:

 • Neden Garip Garip Ötersin Bülbül- 1957
 • Gitme Leylam- 1960
 • Türküler Yolcu- 1979
 • Sazlı Oyun Havaları- 1985
 • Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler- 1987
 • Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde- 1988
 • Kendim Ettim Kendim Buldum- 1988
 • Kibar Kız- 1988
 • Hapishanelere Güneş Doğmuyor- 1989
 • Sazlı Sözlü Oyun Havaları- 1989
 • Gel Gayri Gel- 1990
 • Şirin Kırşehir- 1992
 • Kova Kova İndirdiler Yazıya- 1993
 • Seçmeler 2- 1995
 • Seçmeler 3- 1995
 • Seher Vakti- 1995
 • Altın Ezgiler 3- 1995
 • Benim Yurdum- 1995
 • Nostalji 1- 1997
 • Ölmeyen Türküler 2 – 1998
 • Ölmeyen Türküler 3- 1999
 • Gönül Yarası – 1999
Neşet Ertaş Gençliği

Neşet Ertaş Gençliği

Bozkırın Tezenesi Ne Demek?

Neşet Ertaş anlatıyor anlatmasına da dinleyenlerin kalbi paramparça oluyor. Bize hem sevinci hem hüznü hem de hasreti hissettiriyor. Peki, Neşet Ertaş’ın isminin yanında yer alan Bozkırın Tezenesi ne demek? Tezene Anadolu’da bulunan insanların bağlama çalmak için kullandıkları alete denir. Bozkır ise Anadolu’yu çağrıştırır ve ikisi birleştiğinde bu kelimeler Neşet Ertaş’ı anlatır.

Neşet Ertaş Bozkırın türkülerini geniş kitlelere, farklı diyarlara ulaştırmıştır. Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a ünlü yazar olan Yaşar Kemal tarafından verilmiştir. Neşet Ertaş türkülerinde her zaman Bozkırın sesi olmuştur.

Neşet Ertaş Anıları

Neşet Ertaş “Neredesin Sen“ türküsünün hikâyesinin nasıl olduğunu şöyle anlatmıştı. Usta, 1960 senesinde TRT sanatçıları ile Almanya’ya gitmişti. Otomobilinin olduğunu ama kullanmayı bilmediğini söylemişti. Neşet Ertaş anlatıyor bu seferde yazdığı türkünün hikâyesini can kulağı ile dinleyen dinleyicilerine anlatıyor.

Neşet Ertaş mecburen otomobilini kullanmak zorunda kalmış ve maalesef kaza yapmış.Cezaevine giren Neşet Ertaş üç ay boyunca hapiste yatmış. Hapiste kaldığı süre zarfında Neşet Ertaş bu türküyü yazmış.Hapiste kâğıt kalem de vermiyorlarmış ki Neşet Ertaş yazabilsin.

Ama usta dilindeki sözcükleri daha fazla tutamamış ve sigara kâğıtlarının üstüne kibritlerin barutlu kısımları ile yazmıştır. Kibrit çöpünün barutlu kısmını ıslatarak sözlerini sigara kâğıdının üzerine yazan Neşet Ertaş başlamış şu sözleri yazmaya:

Şu garip halimden bilen, işveli nazlı

Göynüm hep seni arıyor, neredesin sen?

Tatlı dillim, güler yüzlüm, ey ceylan gözlüm

Göynüm hep seni arıyor, neredesin sen?

Neşet Ertaş anlatıyor, Neşet Ertaş hayatı boyunca bizlere hep bir şeyler anlatmış. Demiş ki:

Sinemde gizli yaramı, kimse bilmiyor

Hiçbir tabip yarama, merhem olmuyor

Boynu bükük bir garibim, yüzüm gülmüyor

Göynüm hep seni arıyor, neredesin sen?

O anlatıyor anlatmasına da kimler ne kadar anlıyor bilinmez. Bir şey bilinir ki Neşet Ertaş’ı anlamak hem çok acı verir hem de yüceltir. Her daim hep beraber yücelmeye…

 

Yorum Yap