DEDE KORKUT HİKAYELERİ KAÇ HİKAYEDEN OLUŞUR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR, KİM YAZMIŞTIR VE HAKKINDA BİLGİLER

Dede korkut hikayeleri eski Türk edebiyatında hikayeciliğin ilk eseri olmuştur. Dede korkut hikayeleri esasında Türklere öğüt vermek amacıyla yazılmıştır. Aşk, kahramanlık, savaşlar ve daha pek çok konu işlenmiştir ve masalcı bir yönü de mevcuttur. Peki ya bu dede korkut gerçek biri midir, yaşandığı söylenen bu hikayeler hangi dönemde yaşanmıştır, kim yazmıştır? Gelin hep beraber öğrenelim.

 

1- DEDE KORKUT GERÇEK BİR ŞAHSİYET MİDİR, HAYAL ÜRÜNÜ MÜDÜR?

 

 Dede Korkut gerçek biri midir yoksa hayal ürünü müdür sorusunun cevabı çok muammalıdır, çünkü ortada birçok iddia mevcuttur. Kimileri gerçekten yaşamış bir insan olduğunu söyler kimileri ise Türk töresini temsilen bir aksakallının hikayenin sonunda çıkıp toplumsal mesajı verdikten sonra ortalıktan kaybolması olduğunu söyler. Kafalar bu konuda harbi karışık kalıyor çünkü yaşayan bir insan olduğunu söyleyenler apaçık doğum ve ölüm yılını bile veriyorlar, ama sonuçta kitabı elle yazan kişi dede korkut olmadığı için bunu kanıtlamak da olağan dışı bir vukuattır. Ancak her ne olursa olsun dede korkut hikayeleri Türk tarihinin eski devirlerini anlatan çok önemli bir eserdir. 

 Dede korkutun ömrü ile ilgili de çok fazla iddia vardır, öyle ki dede korkutun ömrü bir ağızda 52 bir diğer ağızda ise 295’e kadar çıkıyor. Adeta kulaktan kulağa oynamaktan farksız bir şey bu.

 

2- DEDE KORKUT HİKAYELERİ GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR, HANGİ DÖNEMDE YAZILMIŞTIR?

 

A- Dede Korkut hikayelerinin genel özellikleri nelerdir?

 

 Dede korkut hikayeleri bir ön söz ve 12 hikayeden oluşan büyük bir eserdir. Bu eserin içeriğinde oğuzların diğer boylarla yaptığı mücadeleler, kendi iç mücadeleleri ve dahi birçok konu bulunmaktadır. Aşk, kahramanlık ve savaşlar bu 12 hikayenin genel içeriğini oluşturmaktadır diyebiliriz. Oğuz Türklerinin gündelik yaşamından da izlere rastlanılan bu hikayelerin ilk olarak Azeri Türkçesinden oluşturulduğu tahmin edilmektedir.  9-11. Yüzyıllar arasında yaşandığı bilinen bu olaylarda çok fazla efsanevi olay mevcuttur. Bu hikayeler ilk zamanlarda dilden dile aktarılarak efsanevileşmiştir. 

 

B- Dede Korkut hikayeleri hangi dönemde yazılmıştır?

 

 Dede korkut hikayeleri 9 ila 11. Yüzyıllar arasında Oğuz Türklerinin başından geçen bazı olaylardan oluşmaktadır. Bu büyük eserin iki adet orijinal nüshası bulunmaktadır. Bunlardan biri Vatikan’da diğeri ise Almanya’nın Dresden şehrinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde(15.yy) bu eser Osmanlıcaya çevrilerek İstanbul’da bir nüshası bulundurulmuştur ve böylece dilden dile aktarım süreci sona ererek gerçek bir hikaye olmuştur.

 

3- DEDE KORKUT HİKAYELERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

 Türk töresini çok net ve güzel bir şekilde anlatan bu başyapıt çok önemli bir eserimizdir. Bu eserimizi herkesin doğru bilmesi ve araştırması gerekmektedir. Türkçeye Dresden’de bulunan nüshasından çevrilerek kazandırılmış olması ise Türklerin eskiden edebiyata ne derece önem verdiğini de gözler önüne seriyor. Ancak bu eser her şeye rağmen Türkü Türk’e çok iyi şekilde anlatmıştır. 

 

Yorum Yap