Deneme Nedir?

Yazarın bilgi vermek amacı gütmeksizin, doğruya giden yolları bulmaya çalışmak amacıyla yazdığı düşünce yazılarına deneme denir.

 >  Deneme yazarı, samimi bir üslupla yazar ve okuyucuyu düşünmeye, yorum yapmaya zorlar.

 >  Herhangi bir düşünceyi savunmak, ispat etmeye çalışmak ya da okuyucuyu bilgilendirmek gibi bir amacı yoktur.

 >  Deneme yazarı hemen her konuda (sanat, estetik, ahlak, insani değerler, din vb..) yazar.

 >  Gelenekselleşmiş klasik yargılara saplanmadan okuyucunun doğru olanı bulmasına sadece yardımcı olur.

 >  Deneme yazıları, kolay bir tür gibi görünse de aslında ciddi bir birikim, eğitim ve kültür gerektiren kıvrak bir zeka ürünü yazılardır.

Dünya edebiyatında bu türün en önemli ismi Montaigne’dir. Türk edebiyatında ise Ahmet Haşim, Nurullah Ataç, Sebahattin Eyüboğlu, Suut Kemal Yetkin ve Cemil Meriç bu türün usta yazarlarındandır.

Özgürlüğe öyle düşkünüm ki, koca Hindistan’ın bir köşesini bana yasak etseler dünyanın tadı kaçar neredeyse. Hiçbir yerde saklı, eli kolu bağlı yaşamak da istemem. Orada pineklemektense alır başımı, havası toprağı bana açık bir yere giderim. Hey Allahım! Çekilir şey midir ülkenin bir bucağına çivilenmiş kalmak? Niceleri yasalarımıza aykırılık ettiler diye kentlere, alanlara, herkesin gidip geldiği yollara uğrayamadan yaşayabiliyorlar. Benim hizmet ettiğim yasalar küçük parmağını bile köle etmeye kalksalar, nereye olsa gider başka yasalar arardım.

Montaigne – Denemeler Çeviren: Sebahattin Eyüboğlu

Yorum Yap