Paragrafta (Parçada) Anlam

Paragraf sorularını istenilen biçimde yanıtlayabilmeniz, genel kültürünüzün ve okuma hızınızın iyi derecede olmasıyla ilgilidir. Ancak, paragrafa ilişkin olarak bu bölümde bulacağınız bilgiler, soruları çözerken uygulamanızı önerdiğimiz yöntemlerle, ilgili uyarılar ışığında paragraf sorularını en iyi şekilde yanıtlayabileceğinize inanıyoruz. Bu konularla ilgili çok soru çözmenizin de başarınızı arttıracağını unutmayınız.

Sınavlarda sorulan paragraf soruları şu başlıklar altında toplanabilir:

a) Paragrafta işlenen konuyu buldurmaya yönelik sorular

b) Paragrafın ana düşüncesini buldurmaya yönelik sorular

c) Paragraftaki yardımcı düşünceleri buldurmaya yönelik sorular

d) Paragrafın düzenine (cümlelerin sıralanış şekline) yönelik sorular

e) Paragrafın yapısına ilişkin sorular (giriş, gelişme, sonuç cümleleri)

f) Paragraftaki anlatım biçimlerine yönelik sorular

g) Paragraftaki ayrıntılarla (yardımcı düşünceler, fikri geliştiren örnekler, söz konusu kişinin özellikleri vb.) başka olaylar, durumlar veya düşünceler arasındaki ilişkileri (benzerlikleri ya da farkları) yorumlamaya yönelik sorular

Paragrafı Çözme Yöntemi

Önce soru kökü okunmalıdır. Sorunun ne istediğini anlamak, soruya cevap bulunması için metin okunurken paragrafın hangi özelliğine dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verir.

Soru kökü okunduktan sonra metne göz atılması, daha sonra da seçeneklerin okunması (seçenekler kısa ise) veya seçeneklere göz atılması (seçenekler uzun ise) paragrafın dikkatlice okunduğunda kolay anlaşılmasına ve yanıtın hemen bulunmasına olanak sağlar.

Diğer Paragraf Konuları

> Anlatım Özellikleri

> Paragrafta Anlatım Teknikleri

> Paragrafta Ana Düşünce

> Paragrafta Yardımcı Düşünce

> Paragrafta Yapı

 

Yorum Yap