Psikoloji Bölümünün Geleceği

Eşit ağırlık öğrencilerinin önemli bir oranının tercih ettiği bölüm psikolojidir. Tercih yaparken en önemli faktör de tabi ki iş imkânları olmaktadır. Psikoloji bölümünü tercih ederken ya da herhangi bir bölümü tercih ederken sadece bugünkü şartlara göre değerlendiremeyiz.

Çünkü bugün iyi olan bir bölüm 4 sene sonra siz mezun olana kadar artık iş bulunmayan bir bölüme dönmüş olabilir. Bu nedenle her bölümün geleceği önemlidir. Bu yazıda psikoloji bölümünün geleceği üzerinde durmaya çalışacağız.

Psikoloji bölümünün geleceğini araştırırken dikkat etmemiz gereken ana faktör gelecekteki psikolog ihtiyacı ve psikolog sayısıdır. Bu ikisi arasındaki ilişki mesleğin geleceği hakkında bize fikir verecektir.

Psikolog İhtiyacı Artıyor Mu?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların psikologlara olan ihtiyacı giderek artmaktadır. Hem modern hayatın birçok probleme neden olması hem de insanların daha bilinçlenmesi buna neden olmaktadır.

Ayrıca birçok konuda olduğu gibi psikoloji alanında da yasal düzenlemeler mevcut. Birçok kurum artık psikolog çalıştırmaktadır.

Genel olarak psikolog ihtiyacı artma eğiliminde olmasına rağmen bu artışın ne kadar olacağını kestirmek güç. Bu konuda tahmin yapmak neredeyse imkânsız. Bunu nasıl tahmin edeceğiniz psikoloji bölümünün geleceği konusunda nasıl bir fikre sahip olacağınızı belirliyor.

Artan Kontenjan Sorunu

Üniversite kontenjanların artması ve özellikle yeni üniversitelerin psikoloji bölümü açması sonucu artık daha fazla psikolog adayı bulunuyor. Artan kontenjan sorunu psikolojiye özgü bir sorun değil elbette. Neredeyse her alanda aynı sorun bulunuyor.

YÖK tarafından belirlenen kontenjanlar şimdilik ihtiyaçtan daha hızlı artıyor. Bununla ilgili bir tedbir alınıp kontenjanlar kısıtlanırsa psikologların değeri tekrardan artış gösterir.

Bugünkü duruma bakarak diyebiliriz ki artan kontenjanlar psikoloji bölümünün geleceği üzerinde gölge gibi duruyor.

Artan psikolog ihtiyacı artan kontenjandan büyük olursa mesleğin geleceği parlak olur. Artan ihtiyaç artan kontenjanların altında kalırsa da mesleğin geleceği tehlikededir.

Psikologlar Ne İş Yapıyor?

Psikologlar çeşitli alanlarda çalışabiliyor. Psikoloji bölümüne girecek birinin bu alanlarla ilgili bilgi sahibi olması da gerekiyor. Bu konuda bir arkadaşımız detaylı ve güzel bir yazı hazırlamış. Onu da paylaşmak isterim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Psikolojinin birçok alt dalı bulunuyor. Bunlardan başlıca olanları şöyle sıralayabiliriz:

  • Klinik psikoloji
  • Sosyal psikoloji
  • Örgütsel psikoloji
  • Eğitim ve okul psikoloji
  • Rehberlik psikolojisi
  • Bilişsel psikoloji
  • Adli psikoloji
  • Deneysel psikoloji
  • Gelişim psikolojisi

Psikologlar bu alanların herhangi birinde yüksek lisans yapıp uzmanlaşabilir. Klinik psikologlar kendi özel danışma merkezlerinde hizmet verebilir. Ayrıca kamuda veya özel bir şirkette psikolog olarak çalışmak gibi bir alternatif de vardır.

Doğru Kariyer Planının Önemi

Gelecekte meslek iyi veya kötü durumda olabilir. Bunu net bir şekilde kestirmek mümkün değildir. Bazı tahmin ve öngörüler yapabiliriz. Ancak kesin olarak söyleyebildiğimiz bazı şeyler bulunuyor.

Gelecekte şartlar ne olursa olsun çok iyi durumda olan ve iyi para kazanan psikologlar var olacaktır. Bunun tersi olarak da iş bulamayan psikoloji mezunları da olacaktır. Sizin hangisi olacağınız önemli ölçüde size bağlıdır.

Elbette şans gibi sizin elinizde olmayan faktörler de bulunuyor. Ancak büyük oranda başarıyı getiren etmen doğru kariyer planıdır. Mezun olunca ne yapacağınızı bilmek ve ona göre mantıklı adımlar atmak bu konuda çok önemlidir.

Doğru Kariyer planı yapmanın belki de en önemli kısmı planlanan doğrultuda kendini geliştirmektir. İyi bir üniversitede okumak, doğru alanda yüksek lisans yapmak, iletişim becerilerini geliştirmek ve yabancı dil öğrenmek gibi faktörler bunların başında gelir.

Yorum Yap