Suç ve Ceza Roman Özeti

Suç ve Ceza Romanı Özet

 

Suç ve Ceza’da üniversite öğrencisi Rodion Romanoviç Raskolnikov’un paraya ihtiyacı olduğu için, ihtiyar bir kadın ile kızını balta kullanarak vahşice öldürmesi ve sonrasında yaşadığı psikolojik yıkım anlatılır. Raskolnikov, özünde iyi birisidir. Kitap çevirisi yaparak kıt kanaat geçinmeye çalışan bir hukuk öğrencisidir. Yaşadığı şartların kötü oluşu ve buna artık dayanamaz hale gelmesi nedeniyle elinde avucunda ne varsa satmaya başlar. Elinde kalan her şeyi zengin, yaşlı bir kadına satar. Ancak aldığı para da bir süre sonra bitince, o kadını öldürüp parasını almaktan başka çaresi kalmadığını düşünür. Kadını öldürür ancak kızı da o sırada kadının ziyaretine gelmiştir. Raskolnikov kaçamayacağını anlayınca onu da öldürmek zorunda kalır. Paraları alıp kaçar. Bundan sonra Raskolnikov hastalanır. Artık bir katildir. Sürekli yakalanacağını düşünmektedir. İnsanlar ona bakmasa da o bakıyorlar zanneder, işlediği cinayetten haberdarlarmış gibi baktıklarını düşünür. Kafasında sürekli bir şeyler kurmaktan hasta olur. Arkadaşı ona bakar. Raskolnikov, üzerine yüklenen şüphelerden şans eseri kurtulmaktadır. Sonunda itiraf eder. Paranın bir kuruşuna dahi dokunamamıştır zaten. Paraya dokunmadığı için Raskolnikov’un pişman olduğunu anlayan hakim de onu idam etmez ve Sibirya’ya sürgüne gönderir.

Suç ve Ceza Romanı Anlatım

Dostoyevski, Suç ve Ceza’yı okuyucuyu devamlı boğan bir karamsarlıkta yazmıştır. Okurken karamsarlık asla peşinizi bırakmaz. Kıyafetlere ve mekanlara uzun uzun betimlemeler yapmıştır. Kıyafetler insanların karakterlerini yansıtmakta, mekan betimlemeleri de mekanın içerisindeki kişilerin ruh hallerini yansıtmaktadır. Ustaca yapılmış betimlemeler hayranlık uyandıracak derecededir. Anlatım okuyucuyu o kadar içine çeker ki okurken sanki cinayeti işleyen sizmişsiniz gibi hissedip vicdan azabına düşebilirsiniz. Roman, Raskolnikov’un sürgün cezası almasıyla biter. Sürgün cezası, Raskolnikov için kendi vicdanının cezasından azat olma anlamına gelmektedir. İşlediği suçun cezasını sonunda ödeyebileceği için mutludur. Sevgilisiyle birlikte Sibirya’ya gider ve cezasını çekerken gelecek güzel günleri bekler. Kitabın tamamında süren karamsar hava son sayfalarda dağılır ve yerini umuda bırakır.

Suç ve Ceza Romanı  Verdiği Mesaj

Romanda verilmek istenen mesaj, en ağır cezanın vicdan olduğudur. Bunu, Raskolnikov’un sürgün cezası aldığı zaman iyileşmesinden ve rahatlamasından anlıyoruz. İşlediği suçun cezasını vicdan azabı yerine mahkeme kararı ile ödeyeceği için mutludur çünkü vicdan azabından daha büyük bir ceza yoktur.

 

Yorum Yap